easy website maker

» Motor Revizyon

Mobirise

En iyi çözüm...

Motor onarım, bakımı garantili ve itina ile yapılmaktadır.

Araçlar belirli bir kilometre sınırına ulaştığı zaman motorlarına yapılan yenileme veya sıfırlama işlemine motor rektefiyesi denir. İçten yanmalı bir motorun parçalarının özel bir yenileme işleminden geçmesi motor rektefiyesidir. Motor bloğu, silindir kapağı, subaplar, krank mili gibi parçaların elden geçirilmesi motor rektefiyesi kapsamındadır. Motor yenilemesinde bujiler, ateşleme sisteminin diğer bazı parçaları, yakıt pompası, emme manifoldu da elden geçirilir ve aşırı yıpranmış olan parçalar değiştirilir. Motor rektefiyesini yetkili ve özel servislerde yaptırmak mümkündür. Motor sıfırlama işlemini bu iş üzerine uzmanlaşmış rektefiyeciler yapar ve rektefiye edilen motor ustalar tarafından araca takılır. Rektefiye işleminde silindirlerin yüzeyine yapışan artıklar temizlenir torna takımıyla ince talaş tabakası kaldırılır. Gömlek olarak da bilinen cidarlı bir silindir buraya çakılır daha sonra tekrar çıkartılarak silindir ve gömlek pürüzleri giderilerek pürüzsüz yepyeni hale getirilir. Belirli bir kilometreye gelen araçlarda bu işlem şarttır. Belirli bir kilometreyi dolduran motorun yenisini almak oldukça pahalı ve birçok bürokratik işlem (ruhsat yenileme vs.) gerektirdiği için araç motorlarına rektefiye işlemi tercih edilmektedir. Motor rektefiye fiyatları aracın markasına ve yapılacak işleme göre değişir. Dizel araçların rektefiyesi daha maliyetlidir. Motor yenilemeyi kapsayan hizmetler için aşağıdakiler sayılabilir.

Servis, sevkiyat, motor yıkama,

arıza tepsi ve kontrolü,

motor revizyon,

silindir kapak revizyon,

ölçüm ve kalite kontrol

Motorun içindeki parçalar aşındıysa, yanma ve eskime varsa motor bloku, silindir kapağı yenileme işlemi yapılmalıdır. Ön muayenede rektefiyeye karar verilirse söz konusu parçalar yenilenir. Tabii ki yenileme de bazı parçalar (contalar, sekman, supap vs) da yedek parçacıdan yenisi ile değiştirilmek suretiyle sıfırlanmış olur.

Motor yıpranmasına bağlı olarak araç yağ yakabilir bu da eskiyen bir motorun sonucudur ve sıfırlanması gerekir. Yıpranan motorda sekman ve subaplar değiştirilebilir. Gömlekler fazla oranda aşındıysa bu değişim işlemleri yetersiz kalır ve rektefiye yapılır. Rektefiye şu durumlarda yapılmalıdır.

Motor çekişten düştüyse,

yağ sarfiyatı arttıysa,

egzozdan mavi duman çıkıyorsa,

motordan değişik sesler geliyorsa,

motor çalışma düzeni bozulduysa,

yağ kapağından üflüyorsa.

Motordan özellikle yatak sesi geliyorsa bu işleme direkt gidilir. Uzun ömürlü ve tam verimli bir araç için motorların iyi bakılması gerekir. Aracı sert kullanmak, sürekli yüksek devirde çalıştırmak, yağ değişimindeki düzensizlik ve motorun hararet yapması motorun ömrünü kısaltır. Araca iyi bakmak gerekir ve bakımlarını zamanında yaptırmak gerekir. Rektefiye işleminde motorlar onarılır yenilenir.

Motor revizyonunda motor bütün parçalarına varana kadar dağıtılır. İşlevini tamamen kaybetmiş olan parçaların yerine yenileri satın alınır. Alınan bu parçalar, kalan parçalara uyumlu olmak zorundadır. Gelen parçaların yerine takılmasının dışında, Krank, silindir kapağı, silindir bloğu ve yatak taşlamaları gibi olayların yapılması ve belkide en çok ustalık gerektirecek şey olan honlama işleminin yapılması gerekecektir.
Günümüzde çok hızla gelişen sanayi toplumunun ayrılmaz bir parçası ve önemli bir yatırım kalemi olan taşıt araçlarının kalbi sayılan motorlar çalışma koşullarına bağlı olarak aşınırlar ve yenilenme ihtiyacı ortaya çıkar.
Motor yenileme çalışarak aşınmış bir motorun araç üretici firma spesifikasyonlarına uymayan parçalarının yenilenerek tekrar çalışmaya hazır hale getirilmesidir.
Ülkemizde 10 milyondan fazla içten yanmalı motor olduğu gözönüne alındığında, Türkiye motor yenileme sektörünün büyüklüğü farkedilebilir.
Adress

Merkez :
Atatürk Mah. Hürriyet Cad. No:43/1 İkitelli
K.Çekmece/İstanbul

Şube :
Mehmet Akif Mah. İnönü Cad. Feza Sok. No:2/4
K.Çekmece/İstanbul

İletişim

Merkez :
Telefon : (0212) 494 4440 
Faks      : (0212) 494 4441


Şube :
Telefon : (0212) 486 3454
Faks      : (0212) 486 3455